Filipiny, Ceny – Przykładowe ceny i koszty życia na Filipinach

Na prośbę kilku osób od pewnego czasu chciałem tu zamieścić listę orientacyjnych kosztów i cen, na jakie musi przygotować się obcokrajowiec chcąc zamieszkać na Filipinach na dłużej. Zastanawiałem się jak podejść do tematu, żeby to miało ręce i nogi.

 

Tego typu zestawienia dostępne są w sieci na rozmaitych forach podróżniczych i blogach osobistych, jednak podstawowy problem jest taki, że wskutek wzrostu cen, różnic kursowych, czy uwarunkowań lokalnych szybko tracą one na aktualności, a ich nieustanna bieżąca aktualizacja jest pracochłonna i nużąca.
Rozwiązanie znalazło się samo (właściwie podał je na talerzu kolega z zaprzyjaźnionej grupy na Facebooku) w postaci zakładki dotyczącej Filipin w serwisie Numbeo. Nie jest ono doskonałe. Nie wiem na przykład jak długo trzymane są w systemie zgłoszenia historyczne liczone do średniej, wynikami można manipulować wprowadzając dane z czapki, wiele towarów i usług, za które większość regularnie płaci nie jest uwzględniona itp, ale myślę, że daje jako taki pogląd na sytuację. W górnym panelu strony jest możliwość wyboru regionu i waluty. Lewa kolumna to ceny uśrednione, prawa zakres cenowy.
Przy okazji małe wyjaśnienie: mimo gotowych wpisów oczekujących w notatniku, nie możemy na razie wielu z nich publikować ze względu na ostateczny pad komputera Moniki. Pliki z aparatu są zapisane na kartach pamięci w trybie RAW, a ich odczytanie umożliwia jedynie oprogramowanie, którego nie posiadam. Z kolei pliki instalacyjne tych programów zapisane są na dysku twardym tego umarlaka. Sytuacja jest dynamiczna i wszystko wskazuje na to, że za tydzień problem będzie rozwiązany. Stay tuned.

Więcej na ten temat:

 

Ceny w Polsce i na Filipinach. Porównanie rzeczywistych cen detalicznych najczęściej kupowanych przez nas artykułów i towarów. Filipiny – informacje praktyczne.

 

Czy Filipiny są tanie? Fakty i mity dotyczące cen i kosztów życia na Filipinach. Część 1: jedzenie 'na mieście’

 

Czy Filipiny są drogie? Część 2: ile kosztuje wynajęcie pokoju, domku i domu na dłużej, wypożyczenie skutera, benzyna, transport publiczny na miejscu itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *