Kolor:
Smak:
Proste, sprawdzone dania są dobre, bo z reguły trafiają w gusta gości. Ale nie bójmy się poeksperymentować. Rolada z tuńczyka jest pyszna, ale dlaczego czasem nie postawić na np. zawiniętą z pieczonym ogórkiem, albo nawet z ostrym majonezem. Wszystko jest dozwolone, póki smakuje.
Używajmy składników kruchych, chrupkich, mięsistych i delikatnych, mieszajmy wszystko razem szukając doskonałego balansu np, łosoś, rzepa i serek Filadelfia.świetnie sprawdzą sie w roladce.
Prezentacja:
Prezentacja sushi powinna charakteryzować się prostotą. Nie nakładajmy za dużo na jeden talerz, nie przesadzajmy z ozdabianiem. Traktujmy sushi jak sztukę. Każdy kawałek powinien „mówić” sam za siebie, a nie wszystkie na raz.
Poszczególne kawałki sushi powinny być wielkości takiej, by mozna je było zjeść na raz, wszystkie powinny byc mniej wiecej rownej wielkosci. Długie przeżuwanie jednego kawałka lub przegryzanie na pół jest niedopuszczalne.
A teraz parę trików:
Filet ryby można opłukać w wodzie z octem, zniknie wtedy „rybi zapach”.
Rybę przed krojeniem można włożyć na 15-20 minut do zamrażarki.
Jeżeli ryż za bardzo klei się do noża czy rąk, warto mieć pod ręką salaterkę z wodą z octem i płukać ręce i nóż co jakiś czas.
Jeżeli sushi wychodzi nam zbyt gumowate lub mocno pachnie rybą, prawdopodobnie używamy za dużo Nori. Do rolady z jednym składnikiem wystarczą 3 rzędy nori. Resztę można wykorzystać do Gunkan-sushi lub pokroić na małe paski i opasać nigiri.
Jeśli nie wolno przegryzać sushi na pół to w jaki sposób powinno się jeść futomaki? Przecież nie zmieszczą się na raz do buzi :)
Futomaki kroi sie na wezsze kawalki niz hosomaki, tak by mozna jeden kawalek zjesc na raz. Pozdrawiam :)