W kuchni hinduskiej potrawy typu dal (dhal, daal) serwuje się jako dodatki i rzadko kiedy stanowią osobne danie. Bazują one na roślinach strączkowych np. soczewicy i groszku, zmielone lub w całości, z dodatkami (np. szpinakiem) lub bez . Dal jest bardzo popularny w kuchni wschodniej, ze względu na wysoką zawartośc białka. Jedzony regularnie z warzywami i ryżem w Południowych Indiach, z ryżem i roti (rodzaj chlebka) w Indiach Północnych. Większość przepisów na dal jest bardzo prosta. Gotujemy dal w wodzie z kurkumą , solą i tadką (zestaw przypraw). Poniżej zamieszczam dwa przepisy na dal. Pierwszy z żółtej soczewicy ze szpinakiem. Przepis zawiera wiele pozycji, ale głównie przypraw, więc nie taki diabeł straszny :)
Dal ze szpinakiem
Składniki:
- 1 szklanka żółtej soczewicy
- 100-200g szpinaku (świeży lub mrożony)
- 1 pomidor, pokrojony w kostkę
- 1 posiekana cebula
- 1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego/indyjsiego
- ½ łyżeczki kurkumy
- 1 łyżka startego, świeżego imbiru
- 2 zielone papryczki chili, drobno pokrojone
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki masła albo ghee
- 1 szklanka wody
- Sól i czerwona papryczka chili w proszku do smaku
- Świeża kolendra do przybrania
Przygotowanie:
Moczymy soczewicę w wodzie przez 1 godzinę.
Czosnek, zieloną chili, imbir i cebulę łączymy w jednolitą masę. Dodajemy kurkumę i chili w proszku. Rozgrzewamy masło lub ghee w garnku i smażymy nasiona kminku aż zaczną skwierczeć. Dodajemy wcześniej przygotowaną pastę. Smażymy, póki tłuszcz rozłoży się na boki. Wrzucamy pomidora i sól i smażymy kolejne 3 minuty.
Wrzucamy namoczoną soczewicę i zalewamy szklanką wody. Zagotowujemy i dusimy na małym ogniu przez około 30 minut lub dopóki soczewica będzie miękka.
Dodajemy szpinak na 5 minut przezd końcem gotowania. Posypujemy kolendrą.
Jeżeli soczewica jest już miękka , a my mamy cały czas za dużo wody, można spokojnie odlać, pamietając cały czas o tym, że dal powinien mieć konsystencję papki. Jeżeli odlejemy za dużo, zrobi się zbyt gęsty i wyschnie.
Masala Dal
Kolejne danie z rodziny dal, tym razem z grochu (split pea). Proste, szybkie i bardzo zdrowe :) Poniższy przepis jest prostą wersją Masala Dal ze stosunkowo małą ilością przypraw. Jak lubicie aromatyczne potrawy, można spokojnie przepis wzbogacić o czosnek, kardamon, goździki, imbir i ostrą paprykę. Daniem tupu dal z łatwością można zastąpić nasze rodzime ziemniaki np. w celu urozmaicenia naszego talerza :)
Składniki:
- 1 ½ szklanki grochu (spit pea)
- 1/3 łyżeczki kurkumy
- 2 łyżeczki soli
- ½ szklanki ghee lub masła
- 1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego/indyjskiego
- 1 ½ szklanki posiekanej cebuli
- ¼ łyżeczki czerwonej papryki
- Garść posiekanej świeżej kolendry
Przygotowanie:
Groch dokłanie płuczemy , zalewamy wodą i moczymy przez godzinę.
Namoczony groch odcedzamy, zalewamy 4 ½ szklanki wody z dodatkiem kurkumy i zagotowujemy. Skręcamy ogień i dusimy przez 45 minut, okazjonalnie mieszając. Gotowy groch ucieramy na puree i odstawiamy.
Na około 20 minut przed podaniem, podgrzewamy puree na małym ogniu. W drugim garnku podgrzewamy ghee lub masło. Wrzucamy nasiona kminku i smażymy przez 10 sekund po czym dodajemy cebulę, zmniejszamy ogień i dusimy przez 10-15 minut, okazjonalnie mieszając. Na sam koniec dodajemy czerwona paprykę i mieszamy z puree. Podajemy posypane świeżą kolendrą. Podawać z chlebem (naan , chapati), ziemniakami czy ryżem.