Chiński wywar z kurczaka


Podstawą zup i sosów, które tak lubimy w kuchni azjatyckiej jest wywar, który powinien być jak najlepszej jakości. W kuchni chińskiej wyróżniany dwa rodzaje wywaru. Pierwszy, klarowny uzyskujemy z kości i mięsa kurczaka, drugi, o zdecydowanie intensywniejszym smaku przygotowujemy na bazie szynki i wieprzowiny.

Dobry wywar musi być przygotowany nie tylko na bazie kości, ale również mięsa. To właśnie dodatek mięsa nadaje niepowtarzalny, bogaty smak. Im więcej mięsa dodamy, tym lepszy uzyskamy rosół.
Drugą ważną uwagę należy pamiętać, że wywaru nie należy zagotowywać. Doprowadzenie do wrzenia spowoduję rozpuszczenie się tłuszczu, który połączy się z wodą i otrzymamy mętny wywar, a nie klarowny.
Rosół gotujemy powoli na małym ogniu, cały czas zbierając pianę z wierzchu. Na końcu przecedzamy wywar przez sito lub gazę i studzimy. Przed użyciem zbieramy z wierzchu zgromadzony tłuszcz.
Przygotowanie dobrego wywaru jest pracochłonne, ale zapewniam was, że jak spróbujecie raz, już nie wrócicie do gotowych kostek.

Chiński wywar z kurczaka

Składniki: (około 3,5 litra)

  • 2kg kości z kurczaka
  • 1 kg kawałków kurczaka: pałek, skrzydełek itd.
  • 3 ½ litra zimnej wody
  • 3cm świeżego imbiru
  • 6 szczypiorów od dymki
  • 6 ząbków czosnku, niedobranych, lekko zmiażdżonych
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 trawy cytrynowe (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Kości i kawałki kurczaka zalewamy zimną  wodą i powoli gotujemy uważając, aby wywar się nie zagotował.
Po 30 minutach dodajemy imbir, dymkę, czosnek, sól i trawę cytrynową  zmniejszamy ogień i gotujemy na bardzo małym ogniu przez 2-4 godziny. Jak pojawią się tzw. szumowiny, to zbieramy je łyżką. Przecedzamy wywar przez drobne sito. Odkładamy na bok i jak ostygnie zbieramy z wierzchu tłuszcz. Gotowy w możemy wykorzystać do dalszych potraw lub zamrozić.


 

6 thoughts on “Chiński wywar z kurczaka”

  1. Wczoraj ugotowałam, na całym kurczaku ważącym 3 kg. Niestety bez trawy cytrynowej bo nie udało mi się jej kupić. Zapach i wygląd (niezwykle klarowny) to ma bajkowy. Odstawiłam niech się ustoi tłuszczyk do zebrania z wierzchu. Ugotuje won ton. Ta zupa zawsze mi smakowała w Polsce w chińskich restauracjach. No i nareszcie będę mieć namiastkę kuchni chińskiej w której zasmakowałam podczas pobytu w Chinach. Dzięki Monikucha za Twoje przepisy. Mam dwie prośby – masz może sugestie jak wykorzystać mięsko kurczaka z którego gotowałam wywar ? A druga prośba: bedąc w Chinach jadłam ichni uliczny fast food – ja nazywam to ryz w liściu – ryż z nadzieniem zawinięty w duży liść, przewiązane zdżbłem jakiejś trawy i gotowany na parze. Bardzo mi to smakowało. Może wiesz jak to przyrządzić w Polskich warunkach?

  2. Z ugotowanego kurczaka polecam danie "drunken chicken", przepis znajdziesz w ineternecie. Po za tym mieso mozna wykorzystac do wszelkich potraw typu stir fry, np. do ryzu lub http://chinesefood.about.com/od/poultryrecad/r/leftoverchicken.htm Co do ryzu gotowanego w najprawdopodobniej w lisciach banana, to przepis na ryz rowniez znajdziesz w necie (http://feastasia.casaveneracion.com/steamed-sticky-rice-and-pork-wrapped-in-banana-leaves), a liscie banana mozesz zastapic np, liscmi kukurydzy, papierem pergaminowym.
    Pozdrawiam :)

  3. No i ugotowałam tez wonton. Zupa pyszność a pierożki – delicje. Trochę roboty z tym jest ale warto czasem dogodzić rodzinie i sobie:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *